SILENTBOX

 

 

Jeden ze dvou návrhů pro výstavu "Městské zásahy Brno 2011"
Rok: 2011
Návrh: Ivan Palacký, Tomáš Doležal, Petr Čáslava

 

Jedna z mnoha věcí, po které chodec v cizím, ale i ve „svém“ městě často zatouží, je mít k dispozici klidné místo sám pro sebe, byť třeba jen na hodinu.

Současné město je plné šedého hlukového smogu. Čas od času se objevují temné zprávy prorokující, že se tiché zóny měst stanou těžko dostupným realitním přepychem, nebo že „v budoucnosti se v megapolích objeví sanatoria ticha pro bohaté, zatímco chudina se bude smažit v pekelném ambientním hluku“. Myšlenka Silentboxů využívá potenciálu brněnské střešní krajiny a luxus ticha spojuje s možností pozorovat město z neobvyklých úhlů. Brněnské Silentboxy na nevyužitých terasách, výklencích a střechách parkovacích komplexů nabídnou nejen vtipnou parafrázi na kanceláře ve vrchních patrech mrakodrapů v New Yorku, především ale poskytnou nezbytnou molekulu soukromí v rušném centru města.

Silentbox vyrábí „ticho“ z hluku města. Je založen na principu odhlučněných (noise cancelling) sluchátek. Ta obsahují malé speciální mikrofony, které ruch okolí posílají do zpracovacího modulu k "vyrušení" zvuku.

Odhadované náklady:
Základní (dřevěná) verze: cca 62,5 tis. Kč
Izolovaná (cortenová) „de luxe“ verze: cca 183,1 tis.