OCHUTNÁVÁRNA

 

 

Místo: Brno
Studie: 2015
Návrh: Tomáš Doležal, Ivan Palacký
Spolupráce: Bc. Markéta Míčová

 

Inspiračním zdrojem pro prostorový návrh a celkový charakter ochutnávárny byla dvě témata, která postupem let vytvořila charakteristickou atmosféru zahrady a domu.

a/ Estetika domácí výroby „urob/udělej si sám“, při které byl využíván zbytkový materiál nashromážděný léty na několika místech na parcele. Ve sklepě domu byly nalezeny stoly a židle se signifikantním jednoduchým designem, který navrhujeme přenést do moderní formy a využít jako předlohu pro výrobu nových stolů na tržnici (3. fáze).

b/ Vzorkovníky – sběratelství a třídění čehokoliv jako fenomén českých domácností budiž předobrazem prezentace systému nabízení produktů provozovny.
Nalezené sbírky odznaků, pivních tácků, špulek nití, starého řemeslnického nářadí, keramiky a gramofonových desek se prolínají s archivářsky uspořádanými kolekcemi zdrojových surovin nabízených jídel a polotovarů.

Tato surreálná koláž nového a starého, jež leží vedle sebe a tvoří těžko rozšifrovatelný celek, je stavebním kamenem pro rozvrh celého areálu. Moderní kostra (ocelová konstrukce pergoly, utilitární tvar a prostor ochutnávárny, geometrizované pobytové plochy) je nepravidelně, na několika místech, prorůstána nalezenými prvky, které upomínají na paměť místa.

Celá koncepce návrhu včetně fází zde