DŮM V JUNDROVĚ

 

 

Místo: Brno, Jundrov
Realizace: 2016
Návrh: Tomáš Doležal, Petr Čáslava, Petr Kameník

 

Řadový dům v rezidenční čtvrti Brna v blízkosti řeky. Rodinný dům se zahradou na rekreační ose v sousedství hospody a sportovního centra. On: "Rád se dívám velkými okny ven na běžce, cyklisty a chlapy co jdou z hospody." Ona: "Ráda si zatáhnu závěsy". Na české poměry relativně velkorysý požadavek otevřít co nejvíce fasádu jak do zahrady, tak do ulice do značné míry formoval výslednou podobu rekonstrukce.

Dispoziční řešení: 1NP – vstupní hala s šatnou a WC, kuchyně, jídelna a obývací pokoj, 2NP – ložnice, pracovna a koupelna, 3NP – dětský pokoj.

Při rekonstrukci se vnitřek domu očistil až na nosné konstrukce. Krov a stropní trámy mohly být zachovány. Spolu s neomítnutými stěnami vytváří čitelnou původní vrstvu, kterou jsme doplnili o nové kusy: zdravé trámy podepírající již nevyhovující stropy, dřevěnou podlahu a prostorově "vložený" box s kuchyní, šatnou a WC. Doplněním vikýře v podkroví směrem do zahrady se otevřel výhled přes koruny stromů na klidný tok řeky Svratky.

Klient a současně spouautor návrhu měl na začátku sen o prosvětleném domě, který bude komunikovat s okolím. Kde do oken bude moci například vystavit obrazy.

On: "Občas se mě na ulici někdo zeptá, co budeme prodávat a kdy otevíráme..."